Dvě tváře biomasy

5. 06. 2015 10:22:30
Biomasa je významná regionální, ale ještě mnohem významnější globální hodnota. Je její masové využívání pro výrobu energe skutečně ekologicky přínosné?

Biomasa je dnes veřejností vnímána velmi úzce jako obnovitelný zdroj energie. Biomasa ale tvoří v širším slova smyslu souhrn veškeré organické hmoty na Zemi. A to jak rostlinného, tak živočišného původu. Spolu s vodními, skalnatými či písčitými plochami představuje rostoucí rostlinná biomasa velmi významný druh zemského pokryvu, který má pro život na Zemi zcela zásadní globální význam z klimatologického i z širšího ekologického hlediska.

Biomasa má tedy obecně mnoho různých tváří. Zaměřme se pouze na ty dvě, které mají přímou souvislost s energetikou.

Jako první bych uvedl již zmíněnou roli biomasy jako obnovitelného zdroje energie. V médiích se tvrdí, že využíváním biomasy jako obnovitelného zdroje energie (OZE) se nezvyšuje obsah CO2 v ovzduší. To ovšem není pravda. Zaměňují se totiž dvě zcela rozdílné věci. Dává se neexistující rovnítko mezi samotným procesem hoření biomasy - chemickou reakcí, kterou je oxidace převážně uhlíku - a výrobou užitečné, pro člověka prakticky využitelné formy energie. Pravdou je, že dokonalým shořením biomasy se do ovzduší vrací přibližně stejné množství CO2, které bylo rostlinou z ovzduší odčerpáno při jejím růstu. Tím ale celá pravda končí. V praxi se tato pravda naplní pouze tehdy, pokud někde blesk zapálí divoce rostoucí prales nebo les. Nutnou podmínkou ovšem je, že člověk se nijak svojí činností nezasloužil o vznik a růst tohoto lesa a také se nijak nezasloužil o jeho zapálení. V takovém případě se dá tvrdit, že je přibližně naplněna teze o neutrálnosti produkce CO2. Pokud ovšem les založí a pěstuje člověk, přičemž následně dřevní hmotu použije k výrobě paliva, pak veškerá jeho činnost a spotřeba veškeré energie s tím související již plně přispívá ke zvyšování CO2 v ovzduší. Konkrétně to jsou všechny úkony související s výsadbou a ošetřováním lesa, kácením stromů, jejich odvozu z lesa, zpracováním do formy paliva, jeho přepravou, skladováním až po manipulaci při jeho vkládání do kotle. Veškerá zařízení a práce s těmito úkony související představují další vstupní energii a produkci CO2 nad rámec neutrální produkce CO2. Protože biomasa je materiál energeticky velmi řídce rozptýlený na rozsáhlých pěstebních plochách, narozdíl od místně koncentrované produkce fosilních paliv, nejde o nijak zanedbatelné hodnoty. Zcela obdobně, s ještě mnohem větší nadprodukcí CO2 nad rámec neutrality, to platí i u nedřevní biomasy, například obilí a dalších energetických rostlin, pěstovaných a zpracovávaných pro energetické účely.

Druhou a pro život na Zemi ještě řádově důležitější tváří nebo funkcí rostlinné biomasy obecně je její zásadní akumulační funkce. Biomasa má totiž obrovskou schopnost akumulovat vodu a uhlík. Konkrétně každá tuna rostoucího stromu představuje přírodní biologický akumulátor pro půl tuny vody a čtvrt tuny uhlíku. Zmíněná polovina tuny vody je přitom akumulována pouze v samotné dřevní hmotě, přičemž další významné množství vody zadržuje v krajině pralesní nebo lesní půda a další vodu obsahuje i vlhký pralesní či lesní vzduch. Uvedená čtvrtina tuny uhlíku v každé tuně rostoucí dřevní hmoty pak odpovídá akumulaci 0,92 tuny CO2. Pokud jde o vysušené dřevo, pak tuna absolutně suchého dřeva akumuluje takové množství uhlíku, které odpovídá až 1,84 tunám akumulovaného CO2. Je nutno zdůraznit, že toto množství akumulovaného uhlíku v dřevní hmotě se docílí prakticky bez průmyslových technologií, jejichž výroba, výstavba a provoz jsou z principu vždy zatíženy obrovskou spotřebou energie a materiálu, tedy i obrovskou uhlíkovou stopou. Dřevní hmota tak představuje ekologicky nedostižně nejdokonalejší akumulátor uhlíku, navíc s mnoha zásadními vedlejšími příznivými účinky pro lidstvo i Zemi při jeho samovolném a „bezpracném“ nárůstu v čase.

Z výše uvedených faktů vyplývá jednoznačný závěr. Bezhlavá honba za maximálním energetickým využíváním biomasy může paradoxně nadělat v synergickém důsledku víc škody než užitku, včetně nezanedbatelného nárůstu CO2 v ovzduší. A to prokazatelně tehdy, pokud se kvůli pěstování energetických plodin s malým plošným výnosem a zanedbatelnou plošnou akumulací uhlíku i vody na zemském povrchu vykácí rozlehlé pralesy nebo lesy. Odstraněním akumulované vody obsažené v biomase na zemském povrchu se totiž zároveň ztrácí významný globální termoregulátor, protože voda jako tepelný akumulátor následně akumuluje značné množství tepla, čímž zabraňuje extrémním teplotním výkyvům. Je pravděpodobné, že velký ne-li přímo hlavní podíl na současných klimatických extrémech se stále vzrůstajícími materiálními škodami i lidskými oběťmi má na svědomí globální úbytek rostlinné biomasy na zemském povrchu nejen v současnosti, ale i v ne příliš vzdálené minulosti.

Zdravý selský rozum mi napovídá, že ať už je pravda o hlavních vinících prohlubujících se ekologických problémů jakákoliv, cesta ke zmírňování a v budoucnu možná i zastavení nežádoucích klimatických změn by měla vést cestou maximálního zvyšování ploch lesních porostů a zároveň maximálního využívání dřevní hmoty ve všech průmyslových odvětvích včetně stavebnictví, vyjma energetiky. Energeticky by se měla využívat pouze odpadní, jinak účelněji už nevyužitelná dřevní hmota. Znovu si můžeme na závěr připomenout, že každá tuna jakkoliv používané nebo i jen dlouhodobě uložené suché dřevní hmoty v sobě akumuluje ekvivalent skoro dvou tun CO2...

Autor: Zdeněk Valečko | pátek 5.6.2015 10:22 | karma článku: 12.64 | přečteno: 370x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6057 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 715

Jsem tvůrčí člověk a příležitostný publicista. Mou prací i koníčkem je řešení problémů. Hledám systémové příčiny a způsoby jejich odstranění. I naše demokracie má problémy. Svými články se pokusím přispět k jejímu zlepšení.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...